Polecamy
Jak zabezpieczyć skarpę?
Ogród i taras

Jak zabezpieczyć skarpę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrodowe skarpy sprawiają, że aranżacja zieleni zyskuje charakteru, prezentuje się o wiele ciekawiej i bardziej nowocześnie. Wiele osób rezygnuje jednak z tej możliwości w obawie przed osuwaniem się nasypów. Wystarczy jednak wiedzieć, jak zabezpieczyć skarpę i wykonać ją według sprawdzonych wskazówek! Będzie wówczas bezpieczna i na długo odmieni wygląd Twojego ogrodu.

Jak usypać skarpę?

Usypaniem skarpy najlepiej zająć się już w momencie pierwotnej aranżacji ogrodu. Najlepiej, gdy prace te postępują równolegle z budową domu – możesz wówczas wtórnie wykorzystać np. ziemię z wykopów pod fundamenty. Jeśli jednak o budowie skarpy pomyślisz później, nic straconego! Pamiętaj jednak, że konieczny może okazać się wówczas zakup ziemi albo tzw. pospółki (czyli mieszanki piasku i żwiru). Obydwa te materiały świetnie nadają się jako podstawa do budowy skarpy.

Tworząc nasyp w ogrodzie, nie korzystaj z kolei z gliny, torfu albo ziemi, w której przeważa humus. Glina jest mało stabilna, w czasie deszczu mocno chłodnie wodę, a latem – pęka pod wpływem intensywnego słońca. Natomiast torf i humus nierówno osiadają i mocno „pracują”. Dużo trudniej więc zbudować stabilne zabezpieczenie skarpy wykonanej z takiego podłoża.

Jak tanio zabezpieczyć skarpę? Pomyśl o tym już w czasie jej budowy i usypuj wzniesienie tak, aby było jak najtrwalsze i najbardziej bezpieczne. Przyjmuje się, że kąt nachylenia skarpy nie powinien być większy niż 40°. Wybrane podłoże układaj warstwami grubości maksymalnie 30 cm i dokładnie ubijaj każdą z nich. Jeśli na wzniesieniu zamierzasz posadzić rośliny, które również będą stanowiły zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem, ostatnią warstwę powinna stanowić żyzna ziemia.

Jak zabezpieczyć skarpę przed osunięciem

Jak zabezpieczyć skarpę przy domu, aby się nie osuwała? Tanim i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie mat szkółkarskich albo agrowłókniny. Takie materiały sprawdzają się jednak jedynie na bardzo niewielkich wzniesieniach. Jeśli natomiast zastanawiasz się jak zabezpieczyć skarpę w ogrodzie, której nadałeś większe rozmiary (albo chcesz mieć pewność, że zabezpieczenie jest bardzo solidne), wykorzystaj kratki geoSYSTEM od Geoproduct. Dzięki nim skarpa przetrwa nawet ulewne deszcze. Ponadto, zabezpieczenie skarpy przy domu z użyciem geokratki wciąż umożliwia Ci obsadzenie wzniesienia wybranymi roślinami! Więcej na temat kratek geoSYSTEM przeczytasz na stronie producenta: geoproduct.pl.

Rośliny, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie małej skarpy

Jak zabezpieczyć skarpę na działce? Poza zastosowaniem odpowiedniego podłoża i materiałów takich jak kratki geoSYSTEM dobrze jest także obsadzić skarpę roślinami. Dzięki temu nasyp pięknie wkomponuje się w resztę ogrodu, a systemy korzeniowe roślin zwiążą glebę i dodatkowo utrzymają ją w miejscu.

Najprostsze dodatkowe zabezpieczenie skarpy w ogrodzie to po prostu obsadzenie jej trawą. Gęsty system korzeniowy traw świetnie sprawdza się w roli stabilizatora. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, na skarpę zastosuj trawę z rolki. Takie rozwiązanie pozwoli Ci szybciej zobaczyć efekty. Nie będziesz też borykał się z problemem wypłukiwania się ziaren trawy (albo zjadania ich przez okoliczne ptactwo), a co za tym idzie – nierównomiernego porastania nasypu. Pamiętaj, że oprócz klasycznych, zielonych traw, możesz wybierać także spośród traw ozdobnych. Należą do nich m.in.: miskanty, kostrzewy i trzęślice.

Jako zabezpieczenie skarpy sprawdzą się również byliny, krzewy, pnącza i niewielkie drzewka:

  • chętnie wybierane byliny to np. żurawka ogrodowa, płomyk (floks) szydlasty czy smagliczka górska;
  • wśród krzewów zwróć uwagę na takie gatunki jak: berberysy, irgi i jałowce płożące;
  • pnącza na skarpy to przede wszystkim różne odmiany bluszczu i winobluszczu;
  • spośród drzewek możesz postawić np. na karłowate odmiany iglaków – zwłaszcza sosen i świerków.

Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które decydują się utworzyć sztuczny nasyp w ogrodzie albo umocnić ten naturalnie występujący. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Najważniejsze kwestie to wybór właściwego podłoża oraz materiałów umacniających konstrukcję! A jeśli urządzasz właśnie przydomowy ogród, to na pewno przydadzą Ci się także obrzeża ogrodowe geoBORD.

zdjęcie: Geoproduct.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dom energooszczędny – jak zmniejszyć koszty ogrzewania zimą?
Dom energooszczędny – jak zmniejszyć koszty ogrzewania zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Oto sprawdzone patenty!
Domowy środek na pleśń — zrób to sam!
Domowy środek na pleśń — zrób to sam!
Jak w szybki i bezpieczny sposób usunąć domowymi sposobami pleśń w dodatku w ekologiczny sposób? Przekonaj się!
Jakie są rodzaje dachów?
Jakie są rodzaje dachów?
Dachy są ważnym elementem każdego budynku, ponieważ chronią go przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Dachy mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kształty.
Ostatnie wpisy