Polecamy
Sól do zmywarki – po co jej używać i jak stosować?
Porady domoweSprzątanie

Sól do zmywarki – po co jej używać i jak stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmywarki są ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę i duże ilości brudnych naczyń. Zmywarki pomagają zaoszczędzić sporo czasu na zmywaniu. Niestety jak każdy sprzęt użytku domowego zużywają się. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbali, to posłuży nam na długie lata. Oprócz systematycznego czyszczenia wnętrza zmywarki i odpływu należy także używać odpowiedniej soli. Po co się ją stosuje i jak to robić? 

Zacieki na naczyniach a twardość wody

W Polsce mamy średnio twardą wodę co oznacza, że ma ona w sobie rozpuszczone minerały (głównie związki magnezu i wapnia). To właśnie one są przyczyną białych zacieków na naczyniach. Im twardsza woda, tym większe zacieki. Producenci zmywarek wyszli naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i obecnie urządzenia mają wbudowane specjalne filtry, które oczyszczają wodę z kamienia. W ten sposób naczynia myte w zmywarce są czyste, lśniące i bez zacieków.

Co się jednak dzieje z oddzielonymi od wody minerałami? Zostają na filtrach. Jeżeli takie filtry nie są czyszczone, z czasem się zapychają i zmywarka zwyczajnie przestaje działać, a filtr nadaje się tylko do wymiany. Wiąże się to z dodatkowym kosztem i koniecznością rozkręcania urządzenia. Czasem taka wymiana zwyczajnie się nie opłaca i trzeba kupić nową zmywarkę. 

>> Zobacz: Jak dbać o płytki ceramiczne? Jak je czyścić?

Obecnie w zmywarkach mamy samoczyszczące się filtry. Zawierają one żywicę jonowymienną, która filtruje wodę i redukuje ilość rozpuszczonych jonów. Proces ten zachodzi podczas mycia naczyń, gdy jest ona przepłukiwania wodą z solą. Zachodzą wtedy odpowiednie procesy chemiczne, które oczyszczają filtr z zalegających minerałów. I tutaj dochodzimy do sedna, dlaczego musimy używać soli do zmywarki. Bez niej filtry są przepłukiwane samą wodą, czyli proces samoczyszczenia nie zachodzi. W konsekwencji zanieczyszczenie filtra się nawarstwia, aż ten w końcu się zapcha i będzie bezużyteczny.

Czy można stosować do zmywarki zwykłą sól kuchenną? Niestety nie. Sól kuchenna, morska, kamienna lub himalajska zawierają dodatkowe minerały, z których filtr oczyszcza wodę. Dlatego stosując taką sól, nie tylko filtr by się nie czyścił, ale dodatkowo zanieczyszczał. Do zmywarki stosuje się specjalną sól, którą można kupić w każdym sklepie ze środkami czystości. Koszt takiej soli rocznie to maksymalnie 30 zł. Jest to niska cena w porównaniu z kosztem wymiany zapchanego filtra, którego ceny plasują się w granicach połowy ceny zmywarki. Niestety nie ma domowych sposobów na przygotowanie takiej soli. Natomiast ten środek jest przyjazny dla środowiska oraz wspomaga nurt less waste – przedłuża żywotność zmywarki.

>> Czy firanki można suszyć w zmywarce bębnowej?

Jak stosować sól do zmywarki?

Specjalną sól do zmywarki umieszcza się w osobnym zbiorniku na dnie zmywarki. Nie jest to ta sama komora co na tabletkę lub nabłyszczacz, ale osobny pojemnik. Powinien być to korek, który się odkręca i wsypuje w znajdujące się pod nim zagłębienie sól. Następnie należy szczelnie zakręcić korek i co jakiś czas dosypywać soli. Należy pamiętać, że sól do zmywarki umieszcza się tylko w tym konkretnym zbiorniku i używa się tylko tej przeznaczonej do czyszczenia filtrów w zmywarce. Jeżeli na opakowaniu tabletek do zmywarki producent informuje, że zawierają już one sól, nie należy ufać tym zapewnieniom. Nawet jeśli to prawda, to taka sól i tak nie trafi do filtra. 

Zmywarka to spory wydatek. Wiadomo, że jeśli decydujemy się na taki zakup, to chcemy, aby była to inwestycja na lata. W tym wypadku używanie soli do zmywarki jest niezbędne. Znacznie wydłuża to żywotność urządzenia. Jeśli będziemy stosować się do powyższych reguł, zmywarka na pewno posłuży nam przez wiele lat. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*