Polecamy
Pralka nie pobiera proszku – co się dzieje?
NaprawyPorady domowe

Pralka nie pobiera proszku – co się dzieje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każda usterka domowych urządzeń wymaga wzywania fachowców. Twoja pralka nie pobiera proszku? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i co możesz sam zrobić.

W jaki sposób pralka pobiera proszek? Proces ten nie jest skomplikowany. Najpierw musimy wsypać detergent do jednej z przegród w szufladzie pralki. Następnie elektrozawór musi pobrać wodę z sieci wodociągowej i przetransportować ją wężykami do szuflady. Tam proszek może wymieszać się z wodą i spłynąć do bębna dzięki specjalnemu wężowi połączeniowemu.

Opisany proces czasami wygląda inaczej, w zależności od zaprogramowanych ustawień i wybranego cyklu. Zdarza się, że pralka nie pobiera proszku, albo pobiera go za dużo bądź za mało. To jedne z najpopularniejszych awarii tego urządzenia. Co może być ich przyczyną? Najczęściej pralka nie może pobrać proszku, ponieważ:

  • dozownik detergentów jest zanieczyszczony,
  • wąż dopływowy jest zatkany,
  • szuflada na detergenty jest zabrudzona,
  • elektrozawór nie przepuszcza wody do szuflady.

Zanieczyszczony dozownik detergentów

Dozownik detergentów znajdziemy nad szufladą pralki. Aby go zobaczyć, musimy zdemontować pokrywę. Dzięki prawidłowo działającemu dozownikowi woda może przepływać pod odpowiednim ciśnieniem, mieszając się z proszkiem i płynem do płukania. Przepływ wody regulują specjalne otwory. Jeśli są one zapchane, to pojawiają się problemy z obiegiem, przez co proszek nie jest właściwie pobierany. W tej sytuacji należy po prostu dokładnie umyć dozownik. Można w tym celu użyć na przykład mieszanki sody i octu. W przypadku mocnego zakamienienia dozownika musimy wymienić go na nowy.

Zatkany wąż dopływowy

Pracę pralki mogą także zaburzać zapchane węże dopływowe. Ich zadaniem jest utrzymanie na tyle wysokiego ciśnienia wody, aby mogła ona swobodnie przepuszczać proszek i płyn podczas prania. Jeżeli węże dopływowe zostaną zanieczyszczone lub uszkodzone, może pojawić się problem z pobieraniem proszku. W tej sytuacji wystarczy wyczyścić wnętrze węża, wykorzystując długi drucik bądź środki odkamieniające. Przy okazji sprawdźmy, czy również sitko węża nie zostało zniszczone – jeśli tak jest, musimy wymienić tę część.

Po wyczyszczeniu węża dopływowego zadbajmy jeszcze o jego prawidłowe ułożenie. Pilnujmy, aby wąż nie był pozaginany lub poskręcany. Jeżeli żadne z opisanych działań nie pomaga, wymieńmy wąż na nowy.

Zabrudzona szuflada na detergenty

Proszek, który zbiera się w szufladzie, z czasem zaczyna się zbrylać, a następnie gnić i osiadać na jej ściankach, przez co przepływ wody jest utrudniony. Tego typu uszkodzenie wymaga najmniej skomplikowanych działań. Musimy po prostu wyjąć szufladkę i dokładnie ją umyć pod ciepłą wodą. Pomocne będą: wilgotna szmatka, mieszanka octu i sody oraz stara szczoteczka do zębów, dzięki której dotrzemy do wszystkich zakamarków.

Nieprawidłowe działanie elektrozaworu

Poważniejszym uszkodzeniem, przez które pralka nie chce pobierać proszku, jest awaria elektrozaworów. Odpowiadają one za kierowanie wody do odpowiednich przegródek w szufladzie. Pralki mogą mieć dwa lub trzy elektrozawory. W razie problemów z pobieraniem proszku sprawdźmy działanie każdego z nich. Wystarczy awaria jednego, aby proces prania nie przebiegał prawidłowo. Uszkodzony elektrozawór wymaga wizyty fachowca. Tej usterki nie naprawiajmy sami, ponieważ możemy doprowadzić do poważniejszych awarii.

Zdj. główne: Lisaphotos195/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powietrzna pompa ciepła vs. klimatyzacja – co wybrać?
Powietrzna pompa ciepła vs. klimatyzacja – co wybrać?
Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, w jaki sposób działa pompa ciepła, jakie są dwa najpopularniejsze rodzaje urządzeń pobierających energię z powietrza atmosferycznego. Sprawdzisz tu też, czy klimatyzacja może stanowić alternatywne źródło ciepła.
Czy można wlać płyn do mycia do mopa parowego?
Czy można wlać płyn do mycia do mopa parowego?
Kupiłaś niedawno mop parowy i zastanawiasz się, czy można wlewać do niego płyny? A może chciałabyś, żeby po umyciu w powietrzu unosił się przyjemny zapach? Dowiedz się, czy nie uszkodzisz urządzenia, wlewając do niego płyn!
Ślady rdzy na sztućcach. Jak skutecznie się ich pozbyć?
Ślady rdzy na sztućcach. Jak skutecznie się ich pozbyć?
Na Twoich sztućcach pojawiły się plamy z rdzy? Nie musisz ich wyrzucać. Przeczytaj o domowych sposobach usuwania rdzy.
Ostatnie wpisy