Polecamy
Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
Porady domoweSprzątanie

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brudny i nieestetyczny piekarnik jest zmorą każdej pani domu. Czyszczenie go jest czynnością pracochłonną, ponieważ tłuszcz bardzo trudno schodzi. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, aby wyglądał jak nowy?

Piekarnik z funkcją czyszczenia

Nowoczesne piekarniki mają funkcję samooczyszczania. Aby proces czyszczenia został uruchomiony, należy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk. Piekarnik nagrzewa się do temp. 500°C, dzięki czemu cały tłuszcz zostaje spalony na popiół i wystarczy tylko piekarnik przetrzeć wilgotną ściereczką.

Profesjonalne środki chemiczne 

Do czyszczenia piekarnika najlepsze są profesjonalne środki wykorzystywane w restauracjach. Środki przeznaczone dla gastronomii bez problemu usuwają brud i tłuszcz – są również bardzo bezpieczne. Po wyczyszczeniu piekarnika takim preparatem należy go bardzo dokładnie umyć letnią wodą – pozostałości preparatu nie mogą w nim zostać. Czyszczenie piekarnika należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika 

1. Woda z octem 

Należy wymieszać gorącą wodę i ocet w proporcji 1:1. Następnie porządnie umyć piekarnik tym roztworem, później przemyć letnią wodą i wytrzeć ścierką do sucha.

2. Woda z sodą

Na przypalone miejsca w piekarniku należy wysypać sodę, następnie skropić to miejsce wodą – tak, aby powstała gęsta masa, którą należy pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu przypalone miejsce należy ponownie posypać sodą i spryskać wodą, pozostawiając na całą noc. Rano wystarczy tylko przetrzeć piekarnik ścierką.

3. Soda oczyszczona i woda

Z wody i sody należy zrobić papkę (proporcja 1:1), która musi być tak gęsta, aby nie spływała po ścianach. Mocniejsze przypalenia należy przetrzeć ostrzejszą stroną gąbki do mycia naczyń. Po chwili szorowania powinny zejść nawet przypalone resztki jedzenia. Następnie należy piekarnik przemyć czystą letnią wodą.

4. Soda oczyszczona z wodą i płynem do mycia naczyń

Z wody i sody należy zrobić papkę (proporcja 1:1), do której należy dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Powstałą papkę należy nałożyć na ścianki i drzwi od piekarnika. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, to należy je przetrzeć ostrzejszą stroną gąbki do mycia naczyń. Gdy zabrudzenia zejdą, to należy piekarnik przemyć letnią wodą.

5. Mieszanka z octem i płynem do mycia naczyń

Do sporządzenia mieszanki potrzebne jest:

  • 5 łyżek octu,
  • 4 łyżki sody,
  • 5 kropli płynu do mycia naczyń,
  • sok z połowy cytryny.

Do sody, płynu do mycia naczyń i soku z cytryny należy bardzo powoli wlać ocet – zachodzi reakcja chemiczna i preparat się mocno pieni. Następnie należy nanieść go na największe zabrudzenia i pozostawić na około 30 min. 

>> Jak posprzątać pokój? Krok po kroku

6. Płyn z boraksu

Do sporządzenia płynu na trudne zabrudzenia potrzebne będzie:

  • 3 łyżki boraksu,
  • ¼ szklanki octu,
  • 2 szklanki gorącej wody,
  • kilka kropli płynu do mycia naczyń.

Należy zmieszać wszystkie te składniki, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Wystarczy spryskać płynem zabrudzony piekarnik i pozostawić na około 2 godziny. Następnie przemyć letnią wodą z płynem.

7. Pasta z soli, sody i octu

Do wykonania tej pasty czyszczącej będzie potrzebne:

  • 250 gramów sody oczyszczonej,
  • ¼ szklanki octu,
  • dwie łyżki soli.

Wszystkie składniki należy wymieszać, aby powstała pasta. Następnie należy nałożyć pastę na zabrudzone miejsca w piekarniku i pozostawić na około 30 minut. Po upływie tego czasu należy przetrzeć piekarnik ostrzejszą stroną gąbki do mycia naczyń.

8. Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki

Tabletkę do zmywarki należy rozpuścić w 2 l gorącej wody. Powstały roztwór trzeba przelać do butelki i spryskać nim ścianki piekarnika. Na mokre ścianki należy przykleić ręczniki papierowe. Po około godzinie należy ściągnąć ręczniki papierowe i przetrzeć piekarnik suchą ścierką. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ranking myjek do okien 2021 – jaką wybrać?
Ranking myjek do okien 2021 – jaką wybrać?
Na Twoich oknach znowu pozostały smugi? Mamy na to sposób!
Jak wybrać idealną kratkę do twojego nowoczesnego kominka: poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealną kratkę do twojego nowoczesnego kominka: poradnik krok po kroku
Odkryj kompletny przewodnik po wyborze idealnej kratki do twojego nowoczesnego kominka. Nasza porada pomoże Ci jak podjąć decyzję korzystając z estetyki, wymiarów i materiałów na rynku kominkowym.
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Poradnik ekspertów dotyczący procesu wyboru i instalacji studni wodomierzowej. Dowiedz się najważniejszych aspektów do uwzględnienia, aby zapewnić trwałość i efektywność swojej instalacji.
Ostatnie wpisy