Polecamy
Jak rozmrozić lodówkę? Poradnik krok po kroku
Porady domoweSprzątanie

Jak rozmrozić lodówkę? Poradnik krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmrażanie lodówki to przysłowiowa bułka z masłem? Niekoniecznie! Aby zrobić to dobrze, trzeba postępować według określonego schematu. Sprawdź nasz poradnik i zobacz, jak rozmrozić lodówkę krok po kroku.

Rozmrażanie i dokładne czyszczenie lodówki to zwyczajna czynność, którą powinniśmy robić regularnie, by nie dopuścić nie tylko do namnożenia się w niej bakterii, ale też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów jedzeniowych. Często zabieramy się do mycia lodówki już intuicyjnie, nie zastanawiając się nad szczegółami. Warto jest jednak poznać i wcielić w życie kilka podstawowych zasad czyszczenia.

Prawidłowe rozmrożenie lodówki. Jak to zrobić?

Żeby nasz domowy sprzęt AGD działał bez zarzutu, trzeba o niego dbać. Jak więc zatroszczyć się o lodówkę? Podstawą jest jej regularne rozmnażanie, ponieważ to sposób na utrzymanie higieny jej wnętrza i zarazem zadbanie o jakość pracy tego niezbędnego w naszym domu urządzenia. Jeśli nie rozmrażamy regularnie i prawidłowo lodówki, to możemy sobie zaszkodzić. Jak?

Nagromadzona wewnątrz urządzenia warstwa lodu jest znacznym obciążeniem dla urządzenia i sprawia, że lodówka chłodzi wolniej i słabiej. A kolejne centymetry zbierającego się szronu doprowadzają do większego zużycia prądu.

Pytaniem jest, jak często powinno się rozmrażać lodówkę? To zależy głównie od modelu sprzętu – te starsze powinno się rozmrażać raz na 2 miesiące. Urządzenia nowszej generacji mogą być rozmrażane raz na sześć miesięcy. 

Oczywiście to od nas zależy, czy to będzie wystarczające. Jeśli nie zadbamy o higienę wewnątrz lodówki i nie będziemy na bieżąco czyścić jej z np. przeterminowanych produktów, to do rozmrażania i generalnego czyszczenia będzie musiało dochodzić częściej.

Krok po kroku, czyli jak rozmrozić lodówkę:

Pamiętajmy o tym, że proces rozmrażania lodówki zaczynamy od odłączenia urządzenia od zasilania. Dlatego zanim zabierzemy się do rozmrażania lodówki, musimy ją całkowicie opróżnić. Dobrze jest spożyć już otwarte produkty, ponieważ wyjmowanie ich na czas rozmrażania i ponownie wkładanie do lodówki może źle wpłynąć na ich termin przydatności. 

Jeśli produkty nie są jeszcze rozpoczęte, śmiało mogą pozostać na kuchennych blatach na czas rozmrażania lub możemy przechować je w lodówce turystycznej, o ile mamy takie poręczne urządzenie w domu. 

Teraz możemy przystąpić to etapowego mycia naszej lodówki. Wszelkie ruchome elementy, jak półki główne i poboczne, szuflady wyjmujemy i myjemy ciepłą wodą. Możemy dodać do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Niektórzy zamiast płynu do mycia naczyń wolą myć zarówno półki, jak i wnętrze lodówki wodą z odrobiną octu, ponieważ doskonale dezynfekuje on wnętrze chłodziarki i „zabija” wszelkie nieprzyjemne zapachy. Nie martwmy się o zapach octu, ponieważ bardzo szybko wietrzeje.

Poczekajmy, aż lód wewnątrz naszej chłodziarki stopi się i wykruszy i wtedy dokładnie ją umyjmy. Do sucha najlepiej wycierać wszystkie części lodówki ręcznikiem kuchennym lub specjalnymi ściereczkami, które można kupić niemal w każdym hipermarkecie. Kiedy wnętrze będzie już zupełnie suche, możemy włożyć umyte półki i szuflady, włączyć zasilanie urządzenia, a na końcu wstawić produkty spożywcze.

Zdjęcie główne: nrd/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając zalety inteligentnego domu: jak technologia ułatwia codzienne życie
Odkrywając zalety inteligentnego domu: jak technologia ułatwia codzienne życie
Podróżuj z nami po świecie technologii internetowych rzeczy (IoT) i zobacz, jak inteligentny dom może usprawnić codzienne życie, oferując luksusowy komfort i wydajność.
Kto się zajmuje otwieraniem kas pancernych?
Kto się zajmuje otwieraniem kas pancernych?
Otwieranie kas pancernych jest zadaniem dla specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia oraz wiedzę na temat działania takich urządzeń. Zwykły użytkownik nie powinien próbować samodzielnie otwierać kasy pancernych, gdyż może to zakończyć się poważnymi obrażeniami lub uszkodzeniem urządzenia.
Cyklinowanie parkietu – na czym polega?
Cyklinowanie parkietu – na czym polega?
Cyklinowanie podłóg wraca do łask! Sprawdź, na czym polega ten rodzaj renowacji podłóg i kiedy warto się go podjąć.
Ostatnie wpisy