Polecamy
Jak mrozić grzyby?
GotowaniePorady domowe

Jak mrozić grzyby?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli lubisz jeść grzyby, zaopatrz się ulubione gatunki. Możesz je zamrozić, by później wykorzystać w różnych potrawach. Wybierz świeże grzybki, które ładnie pachną. Wyrzuć te, które są suche, pomarszczone, pociemniałe lub spleśniałe. Unikaj też grzybów mających podejrzane plamy lub nieprzyjemny zapach. 

Oczyść i przygotuj 

Umyj grzyby w zimnej wodzie i odetnij końce trzonków. Jeśli mają średnicę większą niż 3,5 cm, pokrój je na kawałki. Zamrażanie zmieni ich kolor i konsystencję. Grzybki staną się ciemniejsze i bardziej miękkie.

Pamiętaj, by ugotować je przed zamrożeniem. Co ciekawe, pieczarki mają dłuższy okres przydatności, jeśli ugotuje się je na parze, a nie usmaży na patelni. 

Zastanawiasz się, jak smażyć grzyby? Podgrzej je na patelni z niewielką ilością masła lub oleju na dużym ogniu. Zazwyczaj trzeba je gotować przez 5 minut. Możesz je też ugotować na parze. Aby zminimalizować efekt ciemnienia, namocz grzybki w roztworze jednej łyżeczki soku z cytryny lub 1 ½ łyżeczki kwasu cytrynowego na pół litra wody przez 5 minut. 

Błyskawiczne zamrażanie dla zachowania najlepszego smaku 

Poczekaj, aż grzyby całkowicie ostygną. Następnie rozłóż je na blasze i błyskawicznie włóż do zamrażarki. Po całkowitym zamrożeniu użyj szpatułki, aby zdjąć grzybki z blachy. Teraz zapakuj grzybki do pojemników lub specjalnych torebek. Pamiętaj, by zostawić około 1,5 cm wolnej przestrzeni. Włóż grzyby z powrotem do zamrażarki. Możesz je jeść przez rok, choć im wcześniej, tym lepiej.  Czasami mycie grzybów może nadmiernie je rozmiękczyć. Niektórzy wolą je dokładnie wytrzeć przed włożeniem do zamrażarki.

Jak gotować mrożone grzyby?

Grzyby są zdrowe i pyszne. Zawierają miedź, potas, witaminy z grupy B i selen. Warto więc zamrozić kilka torebek grzybów, by wyjąć je, gdy tylko najdzie nas ochota. 

Umieść patelnię na średnim ogniu. Pamiętaj, by wcześniej posmarować ją tłuszczem. W ten sposób unikniesz przywierania grzybów podczas smażenia. Jeśli używasz patelni nieprzywierającej, spryskaj ją odpowiednim sprayem, zanim postawisz ją na kuchence. 

Wrzuć masło na patelnię i obracaj nią. Gotuj masło, aż przestanie się pienić i będzie pachnieć lekko orzechowo. Jeśli użyjesz masła o temperaturze pokojowej, stopi się ono szybciej. Teraz dodaj do niego grzyby. Nie musisz ich wcześniej rozmrażać. Naturalnie zawierają dużo wody, a odrobina lodu nie zrobi większej różnicy. Pamiętaj, by stać wystarczająco daleko. Włóż też rękawice kuchenne. Wrzucając wilgotne grzyby na patelnię, musisz liczyć się z rozpryskiwaniem masła. Chroń więc dłonie i twarz, aby się nie poparzyć.

Gotuj grzyby, często mieszając, aż wyparuje większość płynu. Następnie dodaj szalotkę i gotuj jeszcze przez kilka minut. Jeśli grzybki pociemniały, nie ma widocznej wilgoci, a szalotka stała się przezroczysta, możesz wyłączyć palnik. Nie czekaj, aż staną się czarne. Ugotowane grzyby powinny być średniobrązowe. Możesz je teraz przełożyć na półmisek i ładnie udekorować. Pamiętaj, by podawać je na gorąco. To doskonały dodatek do steku, smażonego indyka, czy kotletów drobiowych. 

Czy można mrozić surowe grzyby?

Grzyby zawierają mnóstwo wody, dlatego nie mróź ich na surowo. W przeciwnym razie po rozmrożeniu staną się papkowate. Woda znajdująca się w grzybkach zamieni się w kryształki lodu. Pamiętaj, by zamrażać je dopiero po ugotowaniu. 

Zanim przystąpisz do blanszowania grzybów, zastanów się, czy mrozić je w całości, plastrach czy w kawałkach. Możesz je odpowiednio przygotować, wykonując następujące kroki. Doprowadź wodę do wrzenia. Przygotuj miskę z wodą i kostkami lodu. Wrzuć grzyby do wrzącej wody, a następnie gotuj je 4-5 minut. Pamiętaj, by pieczarki pokrojone w plasterki lub kostkę, gotować tylko 3 minuty. Używając łyżki cedzakowej, przenieś gorące grzyby do wspomnianej wcześniej miski, aby szybko ostygły. Teraz chwilę poczekaj, a następnie przenieś na czysty ręcznik kuchenny, aby spokojnie wyschły.

Nigdy nie wkładaj gorących, ani ciepłych grzybów do zamrażarki, ponieważ różnica temperatur spowoduje kondensację. Powstała wilgoć zamieni się w lód i zagrozi jakości grzybków. Sprawdź, czy nie stykają się ze sobą, w przeciwnym razie mogą się skleić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przechowywać begonię dragon przez zimę?
Jak przechowywać begonię dragon przez zimę?
W tym artykule omówimy kilka prostych sposobów, dzięki którym możesz skutecznie chronić swoje begonie przed niskimi temperaturami.
Sól do zmywarki – po co jej używać i jak stosować?
Sól do zmywarki – po co jej używać i jak stosować?
Dowiedz się, po co stosuje się sól do zmywarki i jak jej używać.
Obrzęki podczas upałów – co robić?
Obrzęki podczas upałów – co robić?
Latem dokuczają Ci opuchnięte nogi i ręce? Twój organizm magazynuje wodę, ale czy wiesz czemu?
Ostatnie wpisy