Polecamy
Czy można czyścić pralkę octem?
Porady domoweSprzątanie

Czy można czyścić pralkę octem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń domowych. Niektórzy piorą ubrania codziennie, a przy większej rodzinie nawet dwa razy dziennie. Nic więc dziwnego, że się zużywa i wymaga częstego czyszczenia. Nie chodzi tu tylko o estetykę urządzenia, ale także o jego działanie. Czy można czyścić pralkę octem?

W nieczyszczonym bębnie pralki osadza się kamień, który z czasem może doprowadzić do zniszczenia poszczególnych elementów oraz brudzić ubrania. Co więcej, z nieczyszczonej pralki często wydobywa się nieprzyjemny zapach. Na szczęście można ją w łatwy sposób umyć przy pomocy środków dostępnych w każdej kuchni! 

Dlaczego należy regularnie czyścić pralkę? 

Pamiętajmy, że pralka ma stały kontakt z wodą, przez co jest silne eksploatowana. To urządzenie AGD, które samo się nie wyczyści i nie naprawi. W innym przypadku białe ubrania mogą szarzeć, a reszta rzeczy wyciągniętych z prania będzie miała nieprzyjemny zapach. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ma wszechobecna wilgoć. Jej podwyższony poziom powoduje powstawanie pleśni, grzybów oraz osadzanie się kamienia. Regularne czyszczenie jest niezwykle ważne ze względów technicznych. Włosy, włókna tkanin, paragony schowane w kieszeniach zapychają filtry, przez co pralka nie działa tak, jak powinna. Dlatego tak ważne jest jej dokładne czyszczenie raz na jakiś czas. 

Jak w domowych warunkach wyczyścić pralkę? 

Wiele się słyszy o czyszczeniu pralki octem. Ocet jest sprawdzonym specyfikiem, który świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami, i nie chodzi tu tylko o urządzenia AGD. 

Czyszczenie octem to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Używając go w swojej łazience będziesz bardziej eko! Niestety środki dostępne w sklepach są syntetyczne, a ich skład żrący, przez co podrażniają oczy i niszczą delikatną skórę rąk. Jeśli zastanawiasz się, czy można octem czyścić pralkę, odpowiedź brzmi – TAK. Ma on działanie nie tylko czyszczące, ale i bakteriobójcze. Jeśli chcesz umyć pralkę skutecznie i w pełni ekologicznie, polecamy ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Każdy z tych produktów znajdziesz w swojej kuchni. 

Kompleksowe czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać ze szklanki octu i ciepłej wody. Jeśli chcesz kompleksowo wyczyścić pralkę, przyda Ci się jeszcze gąbka do mycia naczyń oraz szczoteczka do zębów lub mała, kuchenna szczotka. Pamiętaj, że pralka to nie tylko bęben, ale i pojemniki na proszek i płyn do płukania oraz filtry.

Jeśli chcesz wyczyścić pojemnik na proszek i płyn do płukania, ostrożnie wyciągnij go z pralki. Gdy zabrudzenia są zaschnięte, polecamy włożyć go do miski z ciepłą wodą na 30 minut. Niedoczyszczone zabrudzenia wyczyść potem wodą z octem. W tym celu przyda nam się gąbka do mycia naczyń. Zamocz ją najpierw w ciepłej wodzie, a potem w occie. Następnie umyj delikatnie dozownik. Jeśli to nie wystarczy – użyj szczoteczki do zębów. Po wyczyszczeniu dokładnie opłucz dozownik, osusz, a następnie włóż do pralki. 

Następnie należy wyczyścić bęben pralki. Niestety jego przetarcie szmatką jest niewystarczające i daje znikome efekty. Możesz to skutecznie zrobić za pomocą octu. Musisz wykonać następujące kroki. Do pojemnika na proszek wlej ¾ szklanki octu spirytusowego, a następnie włącz pełny cykl prania i nastaw temperaturę na 90 st.C.

Pamiętaj, że bęben pralki musi być pusty. Ocet świetnie dezynfekuje i czyści pralkę, jednak pozostawia niemiły zapach. Jak się go pozbyć? Otwórz bęben pralki i dokładnie go wywietrz lub wsyp do dozownika trochę proszku do prania i puść kolejne pranie “na pusto”. Problem zostanie rozwiązany. 

Odkamienianie pralki octem

Ocet nie tylko dezynfekuje, ale i usuwa kamień. Zakamieniona pralka to często spotykany problem. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i utrudnia jej działanie. Jak sobie poradzić z tym problemem? W tym przypadku również świetnie sprawdzi się ocet. Należy go zastosować w taki sam sposób, jak podczas czyszczenia pralki. Do dozownika na proszek, należy wlać 2 litry octu, następnie ustawić urządzenie na 90 st.C i puścić pełny cykl prania. Taki zabieg wykonywany raz w miesiącu zapobiegnie osadzaniu się osadu z kamienia w układzie hydrostatycznym lub na grzałce. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak rozmieścić meble w małym salonie?
Jak rozmieścić meble w małym salonie?
Jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu niewielkiego pokoju dziennego? W artykule podpowiadamy o czym warto pamiętać.
DIY: Stroik na igły i nici
DIY: Stroik na igły i nici
W Twoich zbiorach igieł i nici ciągle panuje bałagan? Stwórz własnoręcznie pojemnik do ich przechowywanie i ciesz się estetycznym i przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem!
Jak dokonać wygodnego zakupu idealnego materaca?
Jak dokonać wygodnego zakupu idealnego materaca?
W tym artykule dowiesz się jak szybko i łatwo znaleźć odpowiedni materac, który zagwarantuje wysoki poziom komfortu i będzie służył przed długie lata.
Ostatnie wpisy