Polecamy
15 zastosowań środka WD
NaprawyPorady domowe

15 zastosowań środka WD

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

WD-40 jest niezbędnym elementem wyposażenia skrzynki z narzędziami każdego prawdziwego mężczyzny. Nie wiedzą oni jednak, że może mieć on wiele różnych, często zaskakujących zastosowań. Najczęściej jest wykorzystywany m.in. do pomocy przy odkręcaniu zapieczonej śruby, a także przy otwieraniu zamka. Ma on wiele zalet.

Przede wszystkim przeciwdziała zawilgoceniu,  przeciwdziała korozji oraz usuwa zanieczyszczenia. Można nim również smarować połączenia mechaniczne. Dzięki niemu łatwiejsze jest też odkręcanie skorodowanych połączeń gwintowanych. Sprawdźmy, do czego się jeszcze przyda.

15 nietypowych zastosowań środka WD-40

Środek WD-40 ma wiele ciekawych i nietypowych zastosowań. Oto niektóre z nich:

  1. Za pomocą środka WD-40 pozbędziemy się gumy do żucia z tkaniny. Wystarczy spryskać ją środkiem, aby guma sama odeszła, bez pozostawiania lepkich śladów.
  2. Może być użyty również do furtek czy bram, dzięki czemu nie skrzypią one podczas otwierania i zamykania.
  3. WD-40 idealnie zastąpi nam nieco droższe środki do czyszczenia fug. Wystarczy jedynie spryskać nim fugi, odczekać nieco, a następnie umyć je za pomocą wody z mydłem lub innym detergentem.
  4. Za pomocą środka WD-40 można również bardzo szybko usunąć plamy z powierzchni nierdzewnych oraz pozbyć się plam na zlewozmywakach .
  5. Środek WD-40 jest również odpowiedni do usuwania plam oraz  zabrudzeń ze skórzanych powierzchni.
  6. Można z jego pomocą  pozbyć się naklejek oraz taśmy klejącej. Wystarczy spryskać naklejkę WD-40, odczekać, a potem ją zerwać.
  7. WD-40 pozwala również na łatwe zmiękczenie skóry, a także pomaga w konserwacji obuwia skórzanego.
  8. Jeśli lubimy pracę w ogrodzie, ale denerwuje nas ziemia, która wciąż przykleja  się do naszych narzędzi, to spryskanie ich środkiem WD-40 może temu zapobiec.
  9. Środek WD-40 bardzo skutecznie również konserwuje biżuterię srebrną oraz chroni ją przed powstawaniem przebarwień, takich jak nagłe ciemnienie czy niebieski nalot.
  10. Za pomocą środka WD-40 znacznie prościej wyczyścimy szklane kabiny i to bez zacieków. Dodatkowo może ochronić lustra i szklane powierzchnie przed ponownym zaparowaniem.
  11. Jeśli zatnie nam się zamek, to środek WD-40 może znacznie nam pomóc w jego otwarciu. Pozwoli to na jego późniejsze łatwiejsze otwieranie i zamykanie.
  12. Jest również idealny do szybkiego czyszczenia mocno zabrudzonych miejsc, zwłaszcza jeśli wymagają one precyzyjnego nakładania środka czyszczącego. Środek WD-40 ma bardzo dokładny aplikator i jest w sprayu, co umożliwia nam np. precyzyjne czyszczenie m.in. strun muzycznych, czy grilla. 
  13. Środek WD-40 jest używany również do konserwacji tablic szkolnych.
  14. WD-40 działa również zaskakująco dobrze na trudne zabrudzenia ze smoły oraz ślady po owadach.
  15. Świetnie sprawdzi się do konserwacji narzędzi ogrodniczych. 

Środek WD-40 ma bardzo wiele ciekawych zastosowań. Co ciekawe został wynaleziony w 1953 roku na potrzeby przemysłu lotniczego oraz przemysłowego. Później okazał się niezbędnych środkiem w wielu domach. Podczas testów stwierdzono, że ma on bardzo dobre wypieranie wody, a także dużą zdolność do penetrowania trudno dostępnych miejsc, działa jako rozpuszczalnik i szybko usuwa tłuszcze. Może być jednocześnie środkiem smarującym. Po dziś dzień jego receptura jest chroniona i niewiele o niej wiemy. Ten „magiczny środek” ma w sobie na pewno węglowodory, a także nielotny i lepki olej, który sprawia, że WD-40 może działać tak długo

Na pewno okaże się niezbędny w domu, a także naszym ogrodzie czy garażu. Można kupić go w praktycznie każdym sklepie budowlanym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co robić, gdy fuksja traci liście?
Co robić, gdy fuksja traci liście?
Twoja bujna roślina traci liście? To może oznaczać chorobę! Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Dywan – prosty sposób na ozdobę wnętrz
Dywan – prosty sposób na ozdobę wnętrz
Zdobądź więcej informacji na temat popularnych materiałów wykonania i odmian dywanów. Najważniejsze wiadomości znajdziesz u nas!
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Balia ogrodowa – jak zrobić?
Nie chcesz wydawać kilku tysięcy na zakup balii? Przeczytaj, jak ją zrobić!
Ostatnie wpisy