Polecamy
Pielęgnacja trawnika krok po kroku – poradnik i kalendarz prac
Ogród i taras

Pielęgnacja trawnika krok po kroku – poradnik i kalendarz prac

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakres prac w ogrodzie powinien obejmować regularne nawadnianie, nawożenie, koszenie, wałowanie, napowietrzanie czy wertykulację trawnika. Niezbędne bywa również odchwaszczanie i szybkie reagowanie na ewentualne choroby czy pojawiające się szkodniki.

Jak uzyskać piękny trawnik i cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem przez cały rok? Sprawdź koniecznie!

Koszenie to podstawa pielęgnacji trawnika

Skracanie trawy to nie tylko zabieg kosmetyczny. Prawidłowo wykonany sprawia, że trawa zagęszcza się, tworząc piękny, zielony dywan. Pamiętajmy, że trawnik wymaga regularnego koszenia.

Koszenie trawnika wykonujmy średnio raz w tygodniu i starajmy się utrzymywać jego wysokość w granicach 4 cm. Zbyt niskie koszenie może narazić naszą murawę na wysychanie i żółknięcie, szczególnie w okresie mocnego nasłonecznienia. Nie skracajmy go też o więcej niż połowę aktualnej wysokości.

Pierwsze koszenie trawnika po jego założeniu wykonujemy, gdy trawa urośnie do 10 cm. Należy ją wówczas przyciąć do 5 cm. Natomiast pierwsze cięcie po zimie wymaga mocniejszego przycięcia, do około 3 cm. To sprawi, że nasz trawnik będzie znacznie lepiej nasłoneczniony. Ostatnie koszenie powinno odbyć się w połowie października. Wtedy również obniżamy ostrze do około 3 cm. W czasie suszy i dużego nasłonecznienia trawa nie powinna być natomiast skracana poniżej 5 cm.

kosiarka traktorek
Fot.: Skitterphoto/pixabay.com

Pielęgnacja powierzchni trawnika wymaga również posiadania odpowiedniego sprzętu. W małym ogrodzie wystarczająca będzie kosiarka spalinowa. Nie wymaga ona dostępu do sieci elektrycznej. Będzie także dobrym wyborem dla osób, które muszą mierzyć się z koniecznością pracy w trudnych warunkach lub na terenach położonych na zboczu.

Większe ogrody wymagają też większego nakładu pracy. Na dużym trawniku dobrze sprawdzi się kosiarka traktorek, do której można dobrać szereg dodatkowych akcesoriów, przydatnych przez cały rok, w tym np. pług do śniegu, brony, przyczepka, glebogryzarka czy wertykulator.

Innym rozwiązaniem może być wybór kosiarki automatycznej. Robot koszący jest coraz popularniejszym, nowoczesnym sprzętem. Zakup takiej kosiarki to idealne rozwiązanie do niemal każdego ogrodu. Pozwala on utrzymać trawnik w idealnym stanie przez cały rok, a my zyskujemy więcej wolnego czasu.

Przy pielęgnacji trawników przydają się też niewielkie podkaszarki. Dzięki nim bez trudu poradzimy sobie z koszeniem bardzo trudno dostępnych miejsc.

Pielęgnacja trawnika – podlewanie

Podlewanie trawnika powinno odbywać się wcześnie rano lub wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Nie wolno podlewać murawy w środku upalnego dnia. Najlepsze efekty uzyskamy, wykonując nawadnianie darni raz w tygodniu, a w okresie suszy co trzy dni. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do rozwoju chorób i gnicia. Szybkie, częste i powierzchowne nawadnianie również nie będzie skuteczne, ponieważ woda nie przedostanie się do głębszych warstw gleby, a system korzeniowy trawy nie rozwinie się wystarczająco dobrze. Musimy więc dobrze dostosować ilość wody do potrzeb roślin.

Ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie świeżo posianego lub założonego trawnika. Do trzech tygodni po wysianiu nasion najlepiej sprawdzi się podlewanie ręczne, delikatnym i rozproszonym strumieniem. W późniejszym okresie można stosować zraszacze przenośne, jednak należy pamiętać o systematycznym przenoszeniu. Podlewanie w jednym miejscu może skutkować wypłukiwaniem składników pokarmowych z ziemi.

Nawożenie trawnika

Trawnik wymaga regularnego nawożenia. Nawóz dostarcza naszej murawie składników odżywczych i prowadzi do prawidłowego wzrostu trawy. Pierwsze nawożenie trawnika (świeżo założonego na wiosnę) można wykonać wczesną jesienią. Idealnie sprawdzą się tutaj nawozy jesienne. Takie nawożenie mineralne dostarczy naszej murawie fosfor i potas.

Aby wzmocnić korzenie traw i poprawić ogólną kondycję naszego zielonego dywanu, warto wykonywać również nawożenie sezonowe. Stosowanie nawozów najlepiej rozpocząć wiosną. Nawóz wiosenny powinien obfitować w azot. Zawsze przed użyciem tego rodzaju produktu warto zapoznać się z informacjami, jakie producent zawarł na opakowaniu. Dostosujmy też rodzaj nawozu do indywidualnych potrzeb naszych trawników.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja trawnika po zimie to pionowe cięcie darni na głębokość od 3 do 5 cm. Zabieg ten można wykonać, używając wertykulatora do traktorka ogrodowego. Dzięki wertykulacji pozbywamy się resztek trawy, filcu i usuwamy mech. Wertykulację warto przeprowadzać dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień przed ostatnim koszeniem.

Po wertykulacji wykonujemy aerację (napowietrzanie) trawnika. Czynność ta poprawia strukturę gleby i zwiększa dopływ powietrza do korzeni traw. Warto ją wykonywać szczególnie na mocno eksploatowanych murawach. Wcześniej należy skosić i obficie podlać trawnik. Aerację również można wykonać, używając aeratora do traktorka ogrodowego.

Szeroki wybór sprzętu i akcesoriów do pielęgnacji trawnika, które dopasujesz do wielu modeli traktorków ogrodowych, znajdziesz w sklepie Ogród-Pro.

Wałowanie, piaskowanie i wapnowanie trawnika – kiedy są potrzebne?

Wapnowanie trawnika powinno być wykonywane tylko w przypadku, gdy pH gleby jest zbyt kwaśne (poniżej 5,5). Jeżeli trawnik wymaga tego rodzaju zabiegu, należy go wykonać na jesień. Można to zrobić też wczesną wiosną, jednak nie później niż w marcu, by nie zniszczyć murawy.

Wałowanie trawnika ma na celu dokładne wyrównanie jego powierzchni i dociśnięcie korzeni trawy do gleby. Wałowanie wykonuje się przed wysiewem nasion i po wysianiu lub założeniu trawnika. Ziemia powinna być wystarczająco wilgotna, a ciężar walca dostosowany do rodzaju podłoża. Wałowanie warto stosować również na kilkuletnich murawach.

kobieta wałująca trawnik
Fot.: macniak/elements.envato.com

Piaskowanie trawnika to z kolei zabieg, który – w odróżnieniu od wałowania – wykonuje się wówczas, gdy ziemia pod naszym trawnikiem jest mało przepuszczalna, gliniasta i ciężka. Piaskowanie powinno być wykonane po aeracji i polega na posypaniu trawy cienką warstwą piasku.

Zwalczanie chwastów i dbanie o odporność trawnika

Najlepszą metodą walki jest niedopuszczanie do tego, by na trawniku pojawiły się nasiona chwastów. Możemy to osiągnąć, zapewniając murawie odpowiednie warunki. Warto zadbać o prawidłową i systematyczną pielęgnację, koszenie, nawożenie i podlewanie. Jeżeli jednak mimo tego zauważymy chwasty, możemy je usunąć ręcznie lub chemicznie. Ta druga metoda sprawdzi się szczególnie w dużych ogrodach. Stosujmy środki, które nie będą powodować uszkodzeń źdźbła trawy.

Pielęgnacja trawnika – uzupełnianie ubytków

Pielęgnacja trawnika to również uzupełnianie ewentualnych ubytków. Jeżeli na trawniku pojawią się puste miejsca, najpierw usuwamy martwą darń, a następnie dosiewamy trawę samozagęszczającą.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika? Kalendarz prac

Pielęgnacja trawnika powinna trwać przez cały okres wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

  • Wiosna – pielęgnacja trawnika po zimie powinna rozpocząć się od gruntownych porządków, w tym od usunięcia zalegających gałęzi i liści. Oczyszczony trawnik jest bazą pod kolejne prace. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto zastosować oprysk, aby pozbyć się pleśni śniegowej. W marcu można wykonać wałowanie trawnika, a następnie pierwsze cięcie do poziomu około 3 cm. W kwietniu można rozpocząć podlewanie. Nie warto robić tego wcześniej, ze względu na to, że po zimie gleba bywa mocno nawodniona. Wiosenną dawkę nawozu wysiejmy w pierwszej połowie wiosny. To również czas na piaskowanie czy wapnowanie. Po pierwszym koszeniu wykonujemy też wertykulację i aerację.
  • Lato – w lecie należy pamiętać o regularnym koszeniu trawnika. Trawę kosimy 1-2 razy w tygodniu do poziomu około 4 cm. W upalne dni warto kosić wyżej. Nawadnianie darni powinno odbywać się wcześnie rano lub wieczorem. W początkowej fazie lata można zastosować letnią dawkę nawozów.
  • Jesień – jesienią trawnik kosimy wyżej, do poziomu około 6 cm. Trawę podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia obeschnie zbyt mocno. Nawożenie najlepiej wykonać początkiem jesieni. Jesienią stosujemy nawozy bez azotu. Wówczas wykonajmy również grabienie, wertykulację i napowietrzanie darni. Warto też oczyścić trawnik z resztek organicznych.
  • Zima – czas ten najlepiej wykorzystać na przegląd i konserwację narzędzi oraz wypoczynek i przygotowanie się do kolejnego sezonu.

Podany czas jest jedynie orientacyjny. Zdarza się, że wiosna zaczyna się znacznie wcześniej, a piękna i ciepła jesień trwa aż do końca listopada. Zachowajmy więc elastyczność. Starajmy się obserwować swój trawnik i na bieżąco reagować na jego potrzeby.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uniknąć błędów przy zakupie pościeli?
Jak uniknąć błędów przy zakupie pościeli?
Wybór odpowiedniej pościeli, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jej zakupie.
Trendy oświetleniowe do salonu na 2023 rok
Trendy oświetleniowe do salonu na 2023 rok
Zanim więc wybierzesz się na zakupy, poznaj najnowsze trendy w oświetleniu w nadchodzącym sezonie!
Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli biurowych?
Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli biurowych?
Wybierając meble do biura, inwestujemy w produktywność, zdrowie i dobry nastrój zespołu.
Ostatnie wpisy