Polecamy
Deszczówka – jak ją zbierać i wykorzystać?
Ogród i taras

Deszczówka – jak ją zbierać i wykorzystać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie wody deszczowej polega na zbieraniu ścieków z konstrukcji lub innej nieprzepuszczalnej powierzchni w celu przechowywania ich do późniejszego wykorzystania. Tradycyjnie wiąże się to ze zbieraniem deszczu z dachu. Woda zbiera się w rynnach, które kierują wodę do rur spustowych, a następnie do jakiegoś zbiornika magazynowego. 

Systemy zbierania wody deszczowej mogą być tak proste, jak zbieranie deszczu w beczce na deszczówkę lub tak skomplikowane, jak zbieranie jej do dużych cystern, aby zaspokoić zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego. Pomysł zbierania wody deszczowej zwykle przywołuje obrazy starej cysterny rolniczej lub myśli o krajach rozwijających się. W rzeczywistości zbieranie deszczówki staje się realną alternatywą dla zaopatrzenia naszych gospodarstw domowych i firm w wodę. 

W wielu krajach, takich jak Niemcy i Australia, zbieranie wody deszczowej jest normą. Ze względu na ruch zielonego budownictwa zobaczysz, że systemy zbierania deszczówki stają się coraz bardziej popularne w Ameryce. Zbiór wody deszczowej jest znany na całym świecie pod wieloma nazwami. 

Zbieranie wody deszczowej jest opłacalną technologią w środowisku miejskim. Aby skorzystać z tego zasobu, wystarczy tylko złapać darmową wodę spadającą na dach i skierować ją do zbiornika na deszczówkę. W ten sposób możesz przejąć kontrolę nad zaopatrzeniem i zastąpić całość lub przynajmniej znaczną część swojego zapotrzebowania. Systemy zbierania wody deszczowej można skonfigurować tak, aby zaspokajały potrzeby całego domu lub rejonu

Jakie są zastosowania zebranej wody deszczowej? 

Zasadniczo możesz używać wody deszczowej wszędzie tam, gdzie używasz tej z kranu. Pomysł wykorzystania wody pitnej do spłukiwania toalet i podlewania trawników jest marnotrawstwem i nieodpowiedzialnością, zwłaszcza w świetle wzrostu populacji i niedoborów wody na świecie. Zbieranie wody deszczowej to technika zazieleniania domu i zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko. Zasadniczo istnieją trzy obszary, w których można wykorzystać deszczówkę: nawadnianie, we wnętrzach (np. do sprzątania), jako płyn do picia. Oto kilka pomysłów na konkretne zastosowania wody deszczowej: Podlewanie trawnika i ogrodu, podłączenie systemu zbierania deszczówki do systemu nawadniania / zraszania, mycie pojazdów, mycie zwierząt, fontanny i stawy rybne, baseny.

Wymień wodę z kranu na deszczówkę do mycia podjazdów i chodników. Używaj jej do wszystkich wewnętrznych urządzeń (toalety i pralka) i do do wszystkich potrzeb związanych z piciem, gdy jest odpowiednio przefiltrowana i zdezynfekowana.

Jak zbierać wodę deszczową?

Wykorzystywanie beczek z deszczówką do zbierania wody deszczowej jest prawdopodobnie najpopularniejszą metodą. Możesz znaleźć beczki na deszczówkę w lokalnym sklepie, w Internecie lub możesz je zbudować samodzielnie. Są wykonane z tworzywa sztucznego i mają różne rozmiary. Jeśli zdarza Ci się doświadczać sporych opadów, wybierz dużą beczkę i upewnij się, że górna część ma na sobie osłonę, która chroni przed komarami, zwierzętami i dziećmi.

Umieść beczki z deszczem tuż pod wylotami w rynnach. Dzięki temu woda spływająca z dachu dostanie się do pojemnika. Wspaniałe w beczkach na deszczówkę jest to, że mają na dnie kranik, dzięki czemu woda deszczowa może wypływać. Po prostu napełnij mniejsze pojemniki lub podłącz wąż do kranu.

Można również zainstalować system zbierania deszczówki, a dokładniej chodzi o zbiorniki betonowe na deszczówkę, które zakopane są pod ziemią. Kiedy pada, woda kierowana jest do zbiorników, a gdy trzeba ją wykorzystać, jest filtr i pompa, która wypompowuje wodę na Twoje potrzeby. Ten typ jest znacznie droższy i będzie musiał zostać zainstalowany przez profesjonalistę.

Możesz zbierać wodę deszczową w naturalny sposób, używając rzeczy, które już masz w domu, takich jak wiadra, basen, konewki itp. Po prostu pozwól im napełnić się wodą deszczową i wykorzystaj ją w krótkim czasie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić funkcjonalny garaż – praktyczne porady i inspiracje
Jak urządzić funkcjonalny garaż – praktyczne porady i inspiracje
W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i inspiracje, jak urządzić funkcjonalny garaż, który spełni wszystkie Twoje potrzeby.
Jak zrobić domek dla pszczół?
Jak zrobić domek dla pszczół?
Jak zrobić domek dla pszczół murarek? Nie jest to wcale trudne.
Lampy LED – zalety i zastosowanie
Lampy LED – zalety i zastosowanie
Zastanawiasz się w ilu miejscach, które codziennie odwiedzasz stosowane są lampy LED? Podpowiadamy, gdzie można spotkać je najczęściej.
Ostatnie wpisy