Polecamy
Pies – nowy członek rodziny w domu
Hobby

Pies – nowy członek rodziny w domu

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Powitanie w domu nowego, futrzastego członka rodziny to ogromna radość zarówno dla domowników, jak i samego zwierzaka. Należy pamiętać, że dla naszego czworonoga to również ogromny stres. Jak zatem ułatwić psiakowi pierwsze chwile w nowym domu oraz jak skompletować dla niego odpowiednią wyprawkę? Podpowiadamy!

Nie “baw się” psem, daj mu się zaadaptować do nowej sytuacji

Bez względu na to, czy adoptujemy psa ze schroniska, czy kupujemy z hodowli, pierwsze dni w nowym domu to dla psa czas stresu, poznawania otoczenia i nowych ludzi. Postaraj się jak najbardziej ułatwić mu ten trudny okres. Przygotuj psu kącik w spokojnym, oddalonym od najbardziej użytkowanych części mieszkania miejscu. Umieść tam legowisko, wodę oraz zabawki, na przykład do wylizywania – lizanie to dla psa bardzo uspokajające zajęcie.

Pozwól mu w spokoju przyzwyczaić się do nowej sytuacji i obcego miejsca. To zrozumiałe, że przygarniając psa chce się jak najszybciej wejść z nim w interakcję, jednak warto pozwolić psu na wykonanie pierwszego ruchu. Wyciąganiem psa na siłę i wymuszaniem na nim zabawy czy jakiejkolwiek innej interakcji ze sobą, nie zdziałasz zbyt wiele, a jedynie zniechęcisz czworonoga do siebie. Takim działaniem możesz nawet sprawić, że będzie się Ciebie bał. 

Jak zachęcić psa do wejścia w interakcję?

Jeśli psiak już miał kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego domu, na pewno stanie się bardziej śmiały i zacznie coraz odważniej eksplorować mieszkanie. To moment, żeby zacząć psa zachęcać do “zaczepienia” człowieka. Najlepszą okazją do tego, żeby oswoić psa jest karmienie, dla większości psów jedzenie to bardzo silna motywacja. Możesz spróbować siadać bez ruchu coraz bliżej miski lub siedząc spokojnie na podłodze trzymać w ręce przysmaki.

W takiej sytuacji psiak prędzej czy później podejmie decyzję, by sprawdzić kim jesteś i czy trzeba się Ciebie bać. Jeśli trzymasz w ręce psie snacki, a pies zdecyduje się je zjeść, od razu sam nagradza się za swoją odwagę, więc taki trening jest jeszcze bardziej efektywny. Nie zaczynaj jednak za szybko z głaskaniem, poczekaj aż pies przyzwyczai się do przebywania w Twojej obecności. Dobrze zsocjalizowany pies nie powinien mieć problemu z interakcją z ludźmi, jednak stres oraz skłonność do lękliwości u niektórych psów sprawiają, że za bardzo boją się one bezpośredniego towarzystwa obcych ludzi. 

Jak skompletować wyprawkę dla psa?

Jeszcze zanim w Twoim domu pojawi się pies, musisz skompletować dla niego wyprawkę. Wszystkie potrzebne sprzęty znajdziesz na stronie https://johndog.pl/

Pies musi mieć swoje posłanie. Bez względu na to, czy śpi na dywanie, na kanapie, fotelu, czy z Tobą w łóżku, legowisko lub koc dla psa to jego bezpieczny azyl. Legowisko powinno być dopasowane rozmiarem do psa, na zbyt małym posłaniu pies nie będzie mógł komfortowo wejść w najgłębszą fazę snu, przez co będzie zmęczony i sfrustrowany. Legowisko powinno mieć 10% więcej długości niż pies i być o 10% szersze niż jego wzrost, wtedy psiak w spokoju będzie mógł na nim odpocząć. 

Drugą bardzo ważną sprawą są miski na karmę i wodę. Jeśli chodzi o miskę na karmę, najlepiej jest wybrać miskę ze stali nierdzewnej, która jest odporna na siłę psich szczęk oraz bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Miska do wody najlepiej, żeby była ceramiczna. W ceramice woda najpóźniej się psuje i jest najsmaczniejsza, a co za tym idzie, psy najchętniej ją piją. 

Karma dla psa powinna być wysokomięsna i bezzbożowa. Psi układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia skrobi zbożowej, czyli glutenu, przez co może bardzo ucierpieć przez zawierającą zboża karmę. W najlepszym wypadku skończy się to biegunką, w najgorszym owrzodzeniem układu pokarmowego i poważną operacją. Czytaj składy karmy i nie daj się zwieść reklamom o szczęśliwych pieskach robiących “zdrową kupkę”. 

Zabawki to element, którego nie wolno pomijać. Zabawa to psi sposób na rozładowanie emocji, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, a także wzmocnienie więzi z człowiekiem. Do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania psa potrzebny jest mu nie tylko wysiłek fizyczny, lecz także intelektualny, dlatego poza gryzakami i szarpakami, warto kupić też zabawki, zmuszające psa do myślenia. Może to być na przykład mata węchowa lub zabawka, z której wysypują się przysmaki. 

Smycze automatyczne nie są najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla energicznych psów. Z perspektywy psa nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy taka smycz się skończy, bo raz jest blokowana na długości jednego metra, raz na długości trzech metrów, a jeszcze innym razem kończy się dopiero po pięciu metrach. To frustruje psa oraz nie pozwala nam na utrzymanie z nim należytego kontaktu podczas spacerów. Najlepszą smyczą dla psa jest prosta, kilkumetrowa, pleciona linka. 

Powitanie czworonożnego członka rodziny w swoim domu zawsze wiąże się z wielką ekscytacją. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się na przyjście psa i jak ułatwić mu adaptację do nowej sytuacji. Ta wiedza pomoże Ci zbudować zdrową i silną relację ze swoim futrzastym przyjacielem. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny mebel wypoczynkowy z myślą o salonie?
Jak wybrać idealny mebel wypoczynkowy z myślą o salonie?
Przekonaj się, jak porównać, ocenić i wybrać meble wypoczynkowe, które najlepiej wpasują się w estetykę i funkcjonalność twojego salonu.
Aranżacja dużego biura w domu
Aranżacja dużego biura w domu
Dowiedz się, w jaki sposób zorganizować domową przestrzeń, jeśli musisz podzielić ją między pracę a prywatne życie. Stwórz domowe biuro i pracuj w nim równie efektywnie, jak w odrębnym lokalu. Postaw na nowoczesną, bezpieczną aranżację już dziś.
Dom energooszczędny – jak zmniejszyć koszty ogrzewania zimą?
Dom energooszczędny – jak zmniejszyć koszty ogrzewania zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Oto sprawdzone patenty!
Ostatnie wpisy