Polecamy
DIY: Jak zrobić materiałowe tulipany?
DIY

DIY: Jak zrobić materiałowe tulipany?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kto z nas nie lubi tulipanów? To jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, które zwyczajowo otrzymują panie z okazji Dnia Kobiet, dlatego też większości osób miło się kojarzą. Są też jednym z sygnałów, że nadchodzą cieplejsze dni. Niestety podstawową wadą ciętych tulipanów w bukietach jest fakt, że szybko więdną. Jest jednak sposób, by zatrzymać je na dłużej. 

Materiałowe tulipany

Tulipany wykonane z materiału to doskonały sposób na efektowną dekorację domu, która zostanie z nami na długo. To także rewelacyjna opcja na wykorzystanie różnego rodzaju materiałów i ścinków, które trafiłyby do kosza, a w taki sposób dostaną drugie życie. Co więcej, wykonanie takich kwiatów jest naprawdę proste. Nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu, choć oczywiście, jeśli masz w domu maszynę do szycia – również się przyda i może przyspieszyć proces tworzenia. Jeśli jednak jej nie posiadasz, nie przejmuj się. Wystarczą igła i nitka. 

Potrzebne materiały

Do prac konieczne będą:

  • kawałek zielonego materiału lub arkusz zielonego filcu – na łodygi i liście,
  • kolorowe materiały – mogą być ścinki,
  • grube słomki, 
  • aksamitna, zielona wstążka, 
  • ołówek lub kreda,
  • igła i nici w kolorach zbliżonych do materiału, 
  • szpilki i nożyczki, 
  • wypełnienie do poduszek lub wata, 
  • klej na gorąco, 
  • kartka papieru.

Przygotowanie

Na papierze narysuj szablon w kształcie łezki (wysokość ok. 5 cm) z przedłużonym ku dołowi brzuszkiem, który następnie ścinamy. Nasz kwiatostan tulipana po zszyciu przypominać będzie właśnie kroplę. Rysujemy również kształt liścia. Wycinamy szablony z papieru, a następnie odrysowujemy je na materiale złożonym na pół – do każdego kwiatka i listka potrzebujemy dwóch łezek. Pamiętaj, żeby odrysowywać na lewej stronie materiału. Zszywamy, zostawiając na dole u podstawy ok. 1 cm przesmyku, przez który po wywróceniu materiału na prawą stronę i wyprasowaniu, wkładamy wypełnienie. Liść możemy również odrysować i wyciąć z arkusza filcu – to szybszy i łatwiejszy sposób. Słomkę zawijamy w zielony materiał lub aksamitną wstążkę u góry i na dole podklejając klejem na gorąco. W ten sam sposób mocujemy kwiat do łodygi. Można również łodygę włożyć do środka, zaś dolną część kwiatostanu złożyć w falbankę, która będzie dodatkową dekoracją, i zszyć, jednocześnie doszywając łodygę do kwiatu. Do wnętrza liści wkładamy wypełnienie. Można również jako stelaż włożyć do środka wyginający się drucik, który sprawi, że łatwiej nam będzie uformować kształt liścia, nie jest to jednak warunek konieczny. Liść przyszywamy do łodygi lub przyklejamy klejem na gorąco w jak najmniej widoczny sposób. 

Nie tylko ozdoba 

Tak wykonane tulipany staną się niecodzienną dekoracją domu. Rewelacyjnie sprawdzą się również jako prezent dla bliskiej nam osoby z okazji urodzin, imienin czy innego święta. Obdarowany z pewnością doceni zaangażowanie i trud włożony w ich stworzenie, dzięki czemu taki prezent będzie jeszcze cenniejszy. 

Materiałowe tulipany to także doskonały sposób na spędzenie czasu na robótkach ręcznych z dziećmi, w których trakcie będą ćwiczyć swoje zdolności manualne. 

Zdjęcie główne: unsplash.com/Olga Ferina

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aranżacje wnętrz – o co warto zapytać architekta wnętrz?
Aranżacje wnętrz – o co warto zapytać architekta wnętrz?
Aranżacja mieszkania nie jest trudnym zadaniem. Należy pamiętać, aby każde pomieszczenie było przytulne, funkcjonalne i dostosowane do naszego charakteru.
Postanowienia noworoczne – 20 ciekawych pomysłów
Postanowienia noworoczne – 20 ciekawych pomysłów
Już wkrótce nowy rok, a Ty jeszcze nie wiesz, jakie postanowienia noworoczne należy podjąć? Sprawdź nasze propozycje.
Czy łatwo maluję się na porcelanie?
Czy łatwo maluję się na porcelanie?
Malowanie na porcelanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych technik zdobniczych, która pozwala na stworzenie pięknych dekoracji i ozdób. Jednakże, malowanie na porcelanie wymaga odpowiednich narzędzi i technik, a także pewnej wiedzy na temat materiałów, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt.
Ostatnie wpisy